تصویر محصول
جستجو

نحوه تنظیم بند ساعت فلزی چگونه است؟

اگر ساعت شما به دستتان اندازه نیست، می توانید آن را خودتان تنظیم نمائید. تمام بندها قابل تنظیم هستند، و حتی بیشتر ساعت‌ها دارای پین کوچکی می‌باشند که شما می‌توانید توسط آن به راحتی تنظیم بند ساعت فلزی خود را در خانه انجام دهید. اقداماتی که انجام می‌دهید به نوع ساعت شما بستگی دارد. برای ساعت‌هایی که پین دارند، با درآوردن آنها، شما می‌توانید پیوند‌ها را جدا کنید. اگر ساعت شما یکپارچه و بدون پین است، قلاب را جابه‌جا کنید تا بند را تنظیم کنید. بعد از هر بار تغییر، ساعت را امتحان کنید تا اندازه دلخواهتان را پیدا کنید.

مرحله اول اندازه‌گیری ساعت شما

تنظیم اندازه بند ساعت
تنظیم اندازه بند ساعت

1. اگر نمی‌دانید چه نوع ساعتی دارید، پین را بررسی کنید. ساعت‌های متنوعی در دنیا وجود دارد و تنظیم کردن بعضی از آنها نسبت به بقیه راحت‌تر است. اکثر پین‌ها به صورت عمودی‌ هستند، اما برخی از پین‌ها به شکلL یا Uمی‌باشند. شما می‌توانید با نگاه کردن به کناره بند ساعت این پین‌ها را تشخیص دهید. پیوند‌ها را از هم باز کنید تا ببینید آیا می‌توانید بین آنها را نگاه کنید یا خیر.

 • در بند ساعت‌ها بیشتر از پین‌های عمودی استفاده می‌کنند. به دنبال مجموعه‌ای از حفره‌های پین عمودی در لبه‌های بند باشید.
 • بخش عمودی پین‌های L شکل بصورت میله‌های افقی در قسمت بالای پیوند‌ها قرار دارد. بخش عمودی آن به لبه مقابل بند منتهی می‌شود.
 • پین‌های U شکل در بند ساعت، بصورت مجموعه‌ای از میله‌های عمودی به نظر می‌رسند. در واقع این پین‌ها، گیره‌های پایین هر پیوند هستند. ممکن است بتوانید گیره‌های خمیده‌ای که در قسمت پایین لبه‌های بند قرار دارد را ببینید.
 • بند‌های حصیری اصلا پین ندارند. در عوض، بند حصیری یک تکه یکدست از فلز انعطاف‌پذیر است. تنظیم اندازه بوسیله قفل آن صورت می‌گیرد.
تنظیم بند ساعت فلزی
تنظیم بند ساعت فلزی

2.ساعت را در دست خود بیندازید تا بفهمید چند پیوند باید از بند خارج شود. ساعت را مثل همیشه در دست بیندازید، قفل آن را در مرکز و در قسمت زیر مچ قرار دهید. بند را فشرده کنید تا هیچ قسمتی از آن شل نباشد. سپس، برای اینکه بند ساعت شل نباشد، تعداد پیوندهایی که به یکدیگر فشرده می‌شوند را بشمارید.

 • مطمئن شوید که بند ساعت کمی آزاد باشد اما نه آنقدر که روی دست شما تکان بخورد. اگر در جای درستی باشد، وقتی ساعت را در دست بیندازید، ثابت خواهد ماند. سعی کنید تا حد ممکن اندازه‌گیری را دقیق انجام دهید تا مجبور نشوید برای بار دوم این کار را تکرار کنید.
تنظیم بند ساعت فلزی
تنظیم اندازه بند ساعت

3.اگر بند ساعت حصیری است با ماژیک پایه آب روی آن علامت بگذارید. بندهای حصیری قدری متفاوت هستند زیرا پیوند جداگانه‌ای ندارند که آن را خارج کنیم. در عوض، با حرکت دادن قفل می‌توان بند را طبق اندازه دلخواه تنظیم کرد. ساعت را در جایی قرار دهید و روی قسمتی که می‌خواهید قفل را جابه‌جا کنید تا بند ساعت اندازه دست شما شود، علامت‌گذاری کنید.

 • با یک ماژیک ساده مانند ماژیک‌هایی که کودکان استفاده می‌کنند، علامت بگذارید. این ماژیک‌ها به راحتی با دستمال کاغذی یا کمی آب پاک می‌شوند. از ماژیک‌های دائمی خودداری کنید، زیرا قطعا دوست ندارید روی ساعت بی عیب و نقص شما علامتی باشد.

مرحله دوم تنظیم ساعت با پین عمودی

تنظیم بند ساعت فلزی
تنظیم بند ساعت

1.با پیدا کردن فلش‌های چاپ شده، پیوندهایی که قابلیت جابه‌جایی دارند را شناسایی کنید. فلش‌های چاپ شده، پیدا کردن پیوندهای متحرک را آسان کرده است. ساعت را بر روی دستمالی نرم قرار دهید، آن را بچرخانید بطوریکه فلش‌ها به سمت پایین باشند. حفره پین‌ها در بالای آن قرار خواهد داشت بنابراین شما می‌توانید پین را از بند خارج کنید.

 • ممکن است بعضی از پیوندها فاقد فلش باشند. این به معنای غیرمتحرک بودن این پیوندها می‌باشد.
 • اگر ساعت شما هیچ فلش چاپ شده‌ای ندارد، به دقت به حفره پین‌ها نگاه کنید. پین‌ها در یک طرف، کمی عمیق‌تر در داخل بند قرار دارند. از همان سمت آنها را خارج کنید.
تنظیم بند ساعت فلزی
بند ساعت فلزی

2.به منظور خارج کردن پین مورد نظر، ابزار مخصوص پین را روی آن تنظیم کنید. برای رسیدن به پین به وسیله‌ کوچکی احتیاج دارید. ابزار مخصوص پین، تنها یک وسیله‌ کوچک به همراه یک دسته است که در انتهای آن سوزن قرار دارد، اما با این ابزار هیچ پینی در امان نخواهد بود! نوک سوزن را روی پین مورد نظر قرار دهید.

 • شما می‌توانید این ابزار مخصوص پین را بصورت آنلاین یا در مغازه‌های ابزارآلات پیدا کنید. از این فرصت استفاده کنید و به همراه آن، یک چکش کوچک و هر ابزاری که برای تنظیم نمودن ساعت لازم است، تهیه کنید.
 • بعضی از ساعت‌ها به جای پین، پیچ دارند. این مدل ساعت‌ها زیاد رایج نیستند، اما اگر ساعت شما دارای پیچ باشد، قسمت فوقانی آن در یک انتهای بند قابل مشاهده خواهد بود. در این حالت برای درآوردن بند، باید از یک پیچ‌گوشتی دوسو استفاده کنید.
تنظیم بند ساعت فلزی
تنظیم اندازه بند ساعت

3.با استفاده از یک چکش کوچک، به طور ملایم به ابزار ضربه بزنید تا زمانی که پین خارج شود. تا جایی که می‌شود ضربه بزنید، ضربه بزنید و ضربه بزنید تا پین خارج شود. هر چکش کوچکی از جمله چکش سر گرد یا چکش پونز برای این کار مناسب است. نکته مهم این است که با احتیاط عمل کنید و بصورت ملایم ضربه بزنید تا آسیبی به ساعت وارد نشود. تا زمانی که پین از بند خارج شود، ضربه بزنید.

 • برای آسان کردن کار خود، می‌توانید از ابزار مخصوص برای نگه داشتن ساعت استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید یک شکاف در فوم ایجاد کنید و ساعت را داخل آن قرار دهید.
 • اگر پین از بند نیفتاد، با کمک انگشت یا بوسیله یک انبردست دم باریک، پین را از بند خارج کنید.
 • بعضی از ساعت‌ها دارای یک لوله فلزی همراه پین هستند که به آن بست گفته می‌شود و زمانی که شما ضربه می‌زنید، میفتد. اگر ساعت شما بست فلزی دارد، آن را کنار بگذارید تا وقتی می‌خواهید پین را در حفره بگذارید، بست را نیز در جای خود قرار دهید.
تنظیم بند ساعت فلزی
بند فلزی

4.پیوند را دربیاورید و پین‌های دیگر را در صورت نیاز خارج کنید. بدون پین، پیوند از بند جدا می‌شود. پیوند جدا شده را کنار بگذارید. با تکرار کردن مراحل قبلی به تنظیم بند ساعت ادامه دهید و در صورت نیاز پیوند‌های دیگر را به همین ترتیب جدا کنید.

 • برای مساوی بودن بند ساعت، پیوندها را بصورت جفتی جدا کنید. ممکن است بخواهید بعد از درآوردن هر پیوند، ساعت را روی دست خود امتحان کنید.
تنظیم بند ساعت فلزی
تنظیم اندازه بند ساعت

5.برای اتصال بند به یکدیگر، پین را دوباره در جای خود قرار دهید. بعد از درآوردن پیوند، هر دو انتهای آزاد بند را به یکدیگر نزدیک کنید. پین را درون حفره خود بیندازید، مطمئن شوید پین را از انتهای درست وارد حفره کرده‌اید. ابتدا نوک پین را در حفره بیندازید و سپس با کمک چکش به انتهای آن ضربه بزنید تا دوباره در جای خود قرار گیرد.

 • پین را در جهت فلش‌های چاپ شده روی بند، فشار دهید. انتهای پهن‌تر پین در بالا قرار می‌گیرد، بنابراین اگر دفعه بعد بخواهید بند را تنظیم کنید، می‌توانید دوباره جهت فلش را دنبال کنید.
 • اگر بند ساعت شما دارای بست می‌باشد، به یاد داشته باشید که یکی را در دو انتهای حفره پین قرار دهید. با چکش روی آنها ضربه بزنید.

مرحله سوم جدا کردن پیوند با پین‌های L شکل

تنظیم بند ساعت فلزی
تنظیم اندازه بند با پین‌های L شکل

1.برای اینکه بدانید کدام پیوند را می‌توان جدا کرد، فلش را پیدا کنید. ساعت شما فلش‌های کوچکی دارد که روی آن چاپ شده است. ساعت را روی دستمال نرمی قرار دهید، سپس آن را بچرخانید تا فلش‌ها در قسمت پایین معلوم شود. این فلش‌ها جای پین‌ها را در قسمت بالا مشخص می‌کند و شما می‌توانید به پین‌ها دسترسی داشته باشید.

 • اگر ساعت شما فلش ندارد، کناره هر پیوند را بررسی کنید. اگر میله‌های افقی کوچکی را در پیوند‌ها مشاهده کردید، احتمالا پین شما به شکل L می‌باشد.
تنظیم بند ساعت فلزی
تنظیم انواع بند ساعت فلزی

2.ابزار پین را درون حفره پین حرکت دهید. به دنبال حفره کوچک ولی قابل مشاهده‌ای باشید که در کناره‌های پین و بین پیوند‌ها قرار دارد. اگر ابزار پین در اختیار دارید، بوسیله آن به پین فشار وارد کنید. ابزار پین میله فلزی کوچکی می‌باشد که سر آن تیز است و برای خارج کردن پین استفاده می‌شود. اگر می‌توانید ساعت را در یک پایه نگه‌دارنده قرار دهید یا یک تکه فوم را برش دهید و درون آن بگذارید تا حین انجام کار تکان نخورد.

 • شما می‌توانید ابزار پین را از فروشگاه آنلاین ساعت یا از مغازه ابزارآلات تهیه کنید.
 • اگر ابزار پین در دسترس شما نیست، می‌توانید این کار را با هر وسیله‌ای که یک سر تیز دارد انجام دهید. به عنوان مثال، می‌توانید از یک انبر کوچک برای دسترسی به پین استفاده کنید.
تنظیم بند ساعت فلزی
کوتاه‌ کردن بند ساعت‌ها

3.با استفاده از ابزار پین، آن را به بالا بکشید و از بند خارج کنید. نوک ابزار پین را به داخل حفره وارد کنید. اگر از انبردست استفاده می‌کنید، زبانه‌های آن را به یکدیگر نزدیک کنید تا پین را از حفره بیرون بکشید. در نهایت، شما خواهید دید که پین از قسمت فوقانی بند خارج می‌شود. به محض اینکه پین کمی بیرون آمد، با انگشت خود آن را بیرون بکشید.

 • اگر نمی‌توانید پین را با انگشتتان نگه دارید، انتهای نوک ابزار پین برای بیرون کشیدن آن مناسب است.
تنظیم بند ساعت فلزی
تغییر اندازه بند ساعت‌های فلزی

4.پیوند را از بند ساعت جدا کنید و در صورت لزوم سایر پین‌ها را خارج کنید. با جدا کردن تمام پیوند‌های مورد نظر، تنظیم بند را ادامه دهید. نیازی به بستن بند نیست، مگر اینکه قصد داشته باشید بعد از درآوردن هر پیوند اندازه آن را در دستتان امتحان کنید. هر یک از پین‌ها را به سادگی از بند خارج کنید. با بیرون آمدن پین‌ها، پیوندها به راحتی از بند جدا می‌شوند.

 • برای اینکه بند مساوی باشد، از هر دو انتهای بند، پیوندی را جدا کنید. از برداشتن پیوند‌های اضافی، و بستن بند برای امتحان کردن اندازه قبل از اینکه مطمئن شوید، خودداری کنید.
تنظیم بند ساعت فلزی
تغییر اندازه انواع ساعت‌های مچی

5.زمانی که قصد بستن بند را دارید، به پین ضربه بزنید تا در جای خود قرار گیرد. بعد از جدا کردن پیوند‌های مورد نظر، هر دو انتهای آزاد بند را به یکدیگر نزدیک کنید. وقتی پین L شکل را در جای خود گذاشتید، ابتدا آن را از قسمت بلندتر، و عمودی وارد کنید بنابراین حفره کوچک در بالای ساعت قرار دارد. پین را درون آن جای دهید و با چکش ضربه بزنید تا درون حفره قرار بگیرد.

 • به ضربه زدن ادامه دهید تا از حفره بالا مشخص شود. قسمت افقی پین داخل بند قرار می‌گیرد و شکاف‌ها را می‌پوشاند، به این ترتیب، بند شما مانند فلزی یک تکه و یکپارچه خواهد بود.

مرحله چهارم خارج کردن پین انبساطی U شکل

تنظیم بند ساعت فلزی
تغییر اندازه بند ساعت به همراه پین U شکل

1.بند را روی یک دستمال و کناره آن را به سمت بالا قرار دهید. یک دستمال نرم روی سحط صافی پهن کنید تا حین انجام کار خراشی به آن وارد نشود. زبانه‌هایی که پیوند را در جای خود نگه داشته است، در کناره‌های بند قرار دارد. این زبانه‌ها در هر دو طرف هستند، به این ترتیب، اینکه از کدام طرف شروع کنید، اهمیتی ندارد.

 • شما همچنین می‌توانید ساعت را روی یک پایه چوبی قرار دهید. تا زمانی که سطح صاف و ثابت باشد، هیچ آسیبی به ساعت وارد نخواهد شد.
تنظیم بند ساعت فلزی
تغییر سایز بند ساعت فلزی

2.زبانه‌های موجود بر روی پیوند‌ها را بوسیله چاقوی ابزار باز کنید. در حالیکه ساعت را روی دستمال ثابت نگه داشته‌اید، به کمک انگشت وسط و اشاره خود، پیوندها را از هم باز کنید. سپس، به سراغ کناره بند که به سمت شما است، بروید. هر پیوند توسط یک جفت زبانه صاف در جای خود نگه داشته شده است، بنابراین چاقو را در زیر زبانه بگذارید و به سمت خود بکشید. با انگشت شست خود بند را ثابت نگه دارید تا جایی که زبانه‌ها مانند پیوندها صاف و عمودی باشند.

 • شما همچنین می‌توانید از ابزار پین که چیزی شبیه ابزار مخصوص درآوردن پین و تیغه مخصوصی که برای ساعت‌ها ساخته می‌شود، استفاده کنید. اکثر مغازه‌های ابزارآلات، این لوازم و تمام ابزار مورد نیاز شما را دارند، یا می‌توانید بصورت آنلاین آنها را خریداری کنید.
تنظیم بند ساعت فلزی
تنظیم بند ساعت‌ها

3.بند را برگردانید و زبانه‌های طرف دیگر را باز کنید. زبانه‌ها کاملا همسوی زبانه‌های سمت مخالف نیستند، بنابراین ساعت را برای پیدا کردن نزدیک‌ترین آنها بهم بررسی کنید. با احتیاط و بوسیله لبه چاقو یا ابزار دیگری، زبانه‌ها را به سمت خود بکشید. زبانه‌ها را تا جایی به عقب بکشید که با بند موازی شوند تا از خم شدن بیش از حد آنها به عقب جلوگیری کنید.

 • در صورت نیاز، با استفاده از انبردست، زبانه‌ها را به عقب خم کنید. اگر زبانه‌ها محکم باشند، برای خم شدن با این روش راحت‌تر خواهند بود.
تنظیم بند ساعت فلزی
تنظیم انواع بند ساعت‌های مچی

4.از میان زبانه‌های باز شده پین U شکل را بیرون بکشید. پین‌ها کوچک هستند، به این ترتیب، درآوردن آنها کار ظریفی می‌باشد. یک انبردست سوزنی یا موچین را به فضای باز بین زبانه‌ها وارد کنید. هر پیوند دارای 2 تا 3 پین می‌باشد که وقتی از پایین به داخل بند نگاه کنید، آنها مثل میله‌های افقی هستند. باید تمام آنها را خارج کنید تا پیوند از بند جدا شود.

 • پین‌ها در هر دو طرف بند قرار دارند. بعد از درآوردن یک پین، بند را برگردانید و از طرف دیگر به داخل بند دسترسی پیدا کنید. اگر از هر دو طرف به پین‌ها نزدیک شوید، برداشتن آنها کمی آسان‌تر خواهد بود.
تنظیم بند ساعت فلزی
تنظیم بند ساعت‌ها

5.پین‌ها و پیوند‌های بیشتری را برای کوتاه کردن بند، خارج کنید. بعد از درآوردن پین‌ها، پیوند را از بند خارج کنید و کنار بگذارید. سپس، این مراحل را برای هر پیوندی که قصد جدا کردن آن را دارید، تکرار کنید. برای هر پیوند باید یک سری پین‌ را خارج کنید. کمی خسته کننده است، اما اگر با دقت انجام دهید، کار سختی نخواهد بود.

 • پیوند‌ها را بصورت جفت خارج کنید تا تناسب ساعت حفظ شود. برای سهولت کار، به جای خارج کردن پیوند بصورت یکی در میان، پیوندهای نزدیک بهم را خارج کنید.
تنظیم بند ساعت فلزی
تغییر سایز بند ساعت‌ها

6.به منظور بستن بند، پین‌ها را بار دیگر وارد کنید. انتهای آزاد بند را بهم فشار دهید تا دوباره بسته شود، سپس پین‌ها را بین زبانه‌های باز قرار دهید. ابتدا یک پین را در جای خود بگذارید، بوسیله موچین بخش افقی آن را نگه دارید. هر پین را در یکی از شکاف‌های بین پیوند قرار دهید. سپس، آنها را به سمت پایین فشار دهید تا با پین‌های موجود در پیوندهای دیگر هم سطح شود.

 • شما باید این کار را برای طرف دیگر بند نیز انجام دهید. گاهی می‌توانید بلافاصله هردوی آنها را باهم، بدون آنکه بیفتند، قرار دهید. اگر نمی‌توانید آنها را در جای خود نگه دارید، زبانه یک انتها را قبل از وارد کردن پین دوم، ببندید.
تنظیم بند ساعت فلزی
نحوه تنظیم بند ساعت‌های فلزی

7.با استفاده از چاقوی ابزار، زبانه‌ها را ببندید. برای صاف کردن و بستن زبانه‌های باز از یک چاقو یا انتهای تیز ابزار پین استفاده کنید. این کار را به آرامی انجام دهید تا هنگام برگرداندن زبانه‌ها به شکل قبلی، آسیبی به آنها وارد نشود. آنها را به اندازه‌ای خم کنید تا روی بند بصورت صاف قرار بگیرند و پین‌ها را در جای خود نگه دارند. برای اطمینان از محکم بودن آن، سعی کنید بند را برگردانید تا ببینید آیا پین‌ها میفتند یا خیر.

 • لازم نیست زبانه‌ها را به طور کامل خم کنید. تا زمانی که ظاهر آنها مرتب باشد و پین‌ها را در جای خود نگه دارد، نیازی نیست خود را با آنها درگیر کنید.
 • اگر لازم بود که مجددا بند ساعت را تنظیم کنید، این کار را روی زبانه‌های دیگر انجام دهید. هر بار که زبانه‌ها خم ‌شوند، کمی سست خواهند شد، بنابراین، از باز کردن زبانه‌هایی که قبلا باز شده‌اند، خودداری کنید.

مرحله پنجم تنظیم بند حصیری با استفاده از قفل

تنظیم بند ساعت فلزی
کوتاه کردن بند حصیری

1.بند ساعت را بصورت صاف قرار دهید و اهرم قفل را پیدا کنید. بند ساعت را بصورت باز روی یک دستمال نرم قرار دهید به طوریکه قفل آن به سمت بالا باشد. درون قفل به دنبال جایی باشید که بند از آن رد شده است. در این نقطه، شما میله کوچکی را خواهید دید که درون قفل قرار دارد و بند را به خود متصل کرده است. شما به این اهرم برای تنظیم کردن ساعت احتیاج دارید.

 • اهرم اغلب روی قلاب کوچکی قرار دارد که قفل را بسته نگه می‌دارد. یک میله فلزی است که روی بند حصیری قرار دارد و زمانی که آن را بالا می‌کشید، حرکت می‌کند.
تنظیم بند ساعت فلزی
تنظیم بند‌های حصیری

2.با قرار دادن ابزار کوچکی بین قفل بند، به اهرم دسترسی پیدا کنید. ابزار پین برای این کار مناسب است، اما می‌توانید از یک پیچ گوشتی دوسو نیز استفاده کنید. اکثر اهرم‌ها دارای شیارهای کوچکی هستند. نوک ابزار را وارد کنید و آن را به عقب بکشید تا قفل باز شود.

 • به طور کلی، هر ابزار کوچک و نوک تیزی بند را باز می‌کند. اگر چاره‌ای ندارید می‌توانید از شی کوچک‌تری نسبت به ابزار پین استفاده کنید.
تنظیم بند ساعت فلزی
تنظیم اندازه انواع ساعت‌های مچی

3.به منظور تنظیم بند، قفل را در امتداد بند ساعت حرکت دهید. زمانی که شما قفل ساعت را باز کردید، تنظیم کردن ساعت به راحتی انجام می‌شود. قفل بصورت آزادانه در امتداد بند حرکت می‌کند، بنابراین، آن را در جای مورد نظر قرار دهید. اگر جلوتر ساعت را روی دست خود امتحان کنید و محل مورد نظر را با ماژیک پایه آب علامت بگذارید، کار شما آسان‌تر می‌شود.

 • همیشه بند را از قبل اندازه بگیرید تا جای مناسب قفل را پیدا کنید. پس از انجام تنظیمات، علامت را از روی ساعت پاک کنید.
تنظیم بند ساعت فلزی
تنظیم اندازه انواع ساعت‌های مچی

4.اهرم فلزی را به سمت پایین فشار دهید تا قفل در جای خود محکم شود. اگر از ابزار پین استفاده می‌کنید انتهای مخالف آن را به داخل قفل وارد کنید. آن را در بالای اهرم قرار دهید، سپس آن را تا جایی که می‌شود و تا زمانیکه صدای کلیک را بشنوید، پایین بیاورید. اگر صدای کلیک نداد، سعی کنید با کمک انگشتان خود آن را به پایین فشار دهید یا به آرامی با چکش کوچک به پایین ضربه بزنید.

 • با استفاده از یک انبردست دم باریک می‌توانید به اهرم دسترسی داشته باشید. انبردست را بالای اهرم تنظیم نمایید، سپس به آرامی با چکش به آنها ضربه بزنید تا اهرم فشاری به سمت پایین به اهرم وارد شود.
 • وقتی قفل محکم شود، بند دیگر جابه‌جا نخواهد شد. قبل از انداختن ساعت از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید.