تصویر محصول
جستجو

کدام ساعت مچی برای دست من مناسب است؟

اگر قصد خرید ساعت مچی جدیدی دارید یا می‌خواهید ساعت فعلی اندازه دست شما باشد، باید بدانید که چطور ساعت متناسب با دستتان را انتخاب کنید. هنگام خرید در نظر داشته باشید که چه اندازه‌ای را برای ساعتتان می‌پسندید تا بدانید به دنبال چه ساعتی باشید. اگر نیاز است ساعت فعلی خود را کمی تغییر دهید تا برای دست شما مناسب‌تر باشد، ابتدا مشخص کنید که اندازه دلخواهتان کدام است، و طبق سلیقه خود می‌توانید برای کوتاه یا بلندتر کردن بند، به آن پیوند اضافه کنید و یا از آن بردارید، همچنین می‌توانید به طور کلی بند را عوض کنید.

مرحله اول انتخاب اندازه مناسب

ساعت مچی مناسب

1. تصمیم بگیرید که چه ضخامتی را برای صفحه ساعت خود می‌پسندید. بیشتر صفحه‌های ساعت بین 6 تا 10 میلی متر ضخامت دارند.اگر انتخاب شما ساعت کوچک‌تر و سبک‌تری می‌باشد، ساعتی را انتخاب کنید که ضخامت آن حدود 6 میلی متر باشد. اگر از اینکه ساعت مچی به جایی گیر کند اذیت می‌شوید، ممکن است صفحه ساعتی که ضخامت کمتری دارد را انتخاب کنید.

  • به یاد داشته باشید که معمولاً شما بیش از ضخامت صفحه ساعت بر قطر آن کنترل خواهید داشت.
ساعت مچی مناسب

2.مچ دستتان را اندازه بگیرید. با استفاده از یک متر یا خط کش انعطاف‌پذیر و پیچیدن آن به دور مچ، اندازه آن را بدست بیاورید. این اندازه‌گیری به شما در انتخاب قطر ساعت مناسب برای دستتان کمک خواهد کرد. به عنوان مثال، برای مچ‌های:

  • کوچک‌تر از 5 تا 6 اینچ (12 تا 15 سانتی متر)، قطر 38 میلی‌ متر یا کمتر مناسب است.
  • بین 6 تا 7 اینچ (15 تا17 سانتی متر)، قطر ساعت 38 تا 42 انتخاب بهتری است.
  • بین 7.5 تا 8 اینچ (19 تا 20 سانتی متر)، قطر 44 تا 46 مناسب خواهد بود.
ساعت مچی مناسب

3.اندازه بند را انتخاب کنید. هنگامی که بند متناسب با دستتان را انتخاب کنید، ساعت مچی در دست شما راحت خواهد بود. برای تصمیم‌گیری درباره پهنای بند ساعت خود، چندین ساعت را امتحان کنید. اگر به ساعت با بند پهن علاقه دارید، مشخص کنید که آیا دوست دارید در دست شما محکم باشد یا نه، اگر بند آزادتری مد نظر شما است، پیشنهاد می‌شود که بند نازک‌تری انتخاب کنید تا روی مچ دست شما به راحتی بالا و پایین برود (مانند یک دستبند).

ساعت مچی مناسب

4.جنس بند را انتخاب کنید. وقتی صحبت از جنس بند باشد، انتخاب‌های زیادی پیش روی شما است. اگر شما جز افرادی هستید که اندازه ساعت را زیاد تغییر می‌دهند، جنسی را برای بند ساعت مچی خود انتخاب کنید که به راحتی اندازه آن را تنظیم کنید. ساعت های بند‌ پارچه‌ای و چرمی بهترین و راحت‌ترین گزینه برای انتخاب است و شما می‌توانید به آسانی با جابه جا کردن سوراخ‌های روی بند اندازه آن را تغییر دهید.

  • اگر بند‌های فلزی انتخاب شما است، هنگام تنظیم اندازه ساعت و برای کم و زیاد کردن پیوندها، شما به ابزار جواهرسازی نیاز خواهید داشت.
ساعت مچی مناسب

5.قبل از خرید ساعت از مناسب بودن اندازه آن مطمئن شوید. وقتی ساعتی را انتخاب کردید، حتما آن را در دستان خود امتحان کنید و از فروشنده ساعت بخواهید که تنظیمات لازم را انجام دهد. از او بخواهید پیوند اضافه و یا بند زاپاس در اختیار شما قرار دهد تا بعدها شما بتوانید اندازه آن را تغییر دهید. اکثر فروشندگان ساعت این کار را برای شما انجام خواهند داد، آنها می‌توانند روی بند ساعت شما حفره‌ای جدید اضافه کنند و یا پیوندهای آن را بردارند.

مرحله دوم: تنظیم اندازه ساعت

ساعت مچی مناسب

1.مشخص کنید که آیا نیازی به تغییر اندازه بند ساعت دارید یا خیر. از آنجایی که ساعت‌ها می‌توانند بصورت سفت یا آزاد بسته شوند، باید بدانید که آیا ساعت انتخاب شده با مدل بستن شما (سفت یا آزاد) همخوانی دارد یا نه. بعد از بستن ساعت، مچ دست خود را بررسی کنید و ببینید آیا ردی روی پوست شما باقی مانده یا خیر. اگر اینگونه باشد، ممکن است ساعت شما کمی تنگ باشد. یا اگر بالا و پایین شدن ساعت در دستتان، شما را اذیت می‌کند، نیاز دارید که قدری آن را تنگ کنید.

ساعت مچی مناسب

2.برای کوتاه کردن بند ساعت، پیوندها را از آن خارج کنید. اگر می‌خواهید بند در مچ دست شما تکان نخورد، آن را تنگ‌تر کنید. بند فلزی دارای پیوندهایی می‌باشد که بوسیله پین در کنار هم نگه داشته می‌شوند، اگر شما بند فلزی در اختیار دارید، قفل سگکی را به سمت خود بکشید. این کار به شما نشان می‌دهد که چه تعداد پیوند را باید خارج کنید. با استفاده از یک انبردست دم باریک یا ابزار مخصوص پین، پیوندها را از بند خارج کنید یا به یک فروشنده ساعت مراجعه کنید.

  • اگر بند شما پارچه‌ای یا چرمی باشد، از یک سوراخ دیگر برای بستن ساعت استفاده کنید.
ساعت مچی مناسب

3.برای اینکه بند آزادتری داشته باشید، به بند پیوند اضافه کنید اگر ساعت برای دست شما تنگ است، لازم است به بند پیوند اضافه کنید. برای این کار باید از پیوندهایی که به همراه ساعت به شما داده شده، استفاده کنید یا از فروشنده ساعت بخواهید پیوندهای جدیدی به بند اضافه کند. با احتیاط پین‌ها را از انتهای سگک خارج کنید و پیوند جدید را در آن قرار دهید. انتهای سگک را دوباره روی بند محکم کنید.

  • اگر بند ساعت برزنتی ( پارچه‌ای) یا چرمی است، برای تنگ کردن بند از سوراخ دیگری استفاده کنید. اگر قلاب را در آخرین سوراخ می‌بندید و همچنان ساعت در دست شما آزاد است، باید سوراخ دیگری روی بند ایجاد کنید.
ساعت مچی مناسب

4. بند ساعت مچی را عوض کنید. با استفاده از یک پیچ گوشتی پیچ‌های دو طرف پایه قاب را خارج کنید. پایه قاب یک قسمت فلزی است که بند را روی ساعت نگه می‌دارد. وقتی شما پیچ‌ها را باز کنید، بند به راحتی جدا می‌شود. بند جدید را در همان نقطه قرار دهید و هر دو طرف را دوباره به پایه قاب ببندید. ساعت را امتحان کنید و بند را طبق سلیقه خود تنظیم نمایید.

  • اگر نمی‌دانید بند چه اندازه‌ای باشد، به بند قدیمی نگاه کنید. بیشتر ساعت‌ها در پشت خود یک اندازه چاپ شده دارند. اگر برای شما قابل مشاهده نیست، فاصله بین پایه قاب را بر حسب میلی متر اندازه بگیرید.