تصویر محصول
جستجو

چگونه تعویض بند ساعت مچی را انجام دهیم؟

اینکه بدانیم چطور بند ساعت را عوض کنیم، یک راه مقرون به صرفه برای تعویض لوازم جانبی ساعت خواهد بود. در بسیاری از موارد، تعویض بند ساعت‌ها نسبتاً به راحتی انجام می‌شود، اما گاهی نیز می‌تواند سخت و پیچیده به نظر برسد. بعد از اینکه در تعویض بند ساعت ماهر شدید، می‌توانید آن را متناسب با لباس خود تغییر دهید، یا بند‌های جدید را جایگزین بند‌های قدیمی کنید.

مراحل تعویض بند ساعت:( ساعت های بند چرمی)

مرحله اول: درآوردن بند

تعویض ساعت مچی

1-.ساعت را رو به پایین قرار دهید اولین کاری که برای تعویض بند ساعت باید انجام دهید این است که ساعت خود را برداشته و آن را رو به پایین روی پارچه یا حوله تا شده، بگذارید. مطمئن شوید که ساعت روی چیزی است که از صفحه آن محافظت می‌کند و شیشه ساعت را خراش نمی‌دهد. سپس این پارچه را روی سطح صاف مانند میز یا کانتر آشپزخانه قرار دهید.

تعویض ساعت مچی

2-پین ساعت را پیدا کنید. وقتی ساعت را رو به پایین قرار دادید، به قسمتی که بند ساعت به بدنه آن متصل است، نگاه کنید. اکثر بند ساعت‌ها توسط یک پین متصل می‌شوند، که از حلقه یا حفره بند رد می‌شود و در دندانه‌های کنار ساعت جای می‌گیرد.

 • پین ساعت یک میله فلزی کوچک است که مانند فنر می‌تواند در هر دو انتهای ساعت فشرده ‌شود.
 • هنگامی که فشار وارد می‌شود ، پین در هر دو طرف کشیده می‌شود.
 • وقتی کاملاً کشیده شود، میله داخل پایه قاب ساعت چفت می‌شود و بند را در جای خود نگه می‌دارد.
تعویض ساعت مچی

3-پین ساعت را جدا کنید. برای درآوردن بند، ابتدا باید پین را خارج کنید. می‌توانید این کار را بوسیله ابزار مخصوصی، که ابزار پین گفته می‌شود، انجام دهید. اگر این وسیله را ندارید، با استفاده از یک پیچ گوشتی دو سو کوچک، یا چیزی شبیه به آن، پین را خارج کنید. همچنین می‌توانید بدون هیچ وسیله‌ای و با استفاده از دستانتان، پین را درآورید، اما این روش برای شما سخت‌تر خواهد بود.

 • اگر ابزار پین را در اختیار دارید، انتهای چنگک چنگال را بین بند و جایی که به ساعت متصل می‌شود، قرار دهید. می‌توانید میله را در هر دو انتهای ساعت فشار دهید.
 • سپس به آرامی فشاری به ابزار وارد کنید و بعد از ساعت دور کنید. این کار باعث افتادن پین و باز شدن بند می‌شود.
 • می‌توانید این کار را با ابزار کوچک دیگری که به همین شکل باشد، انجام دهید، اما مراقب باشید ساعت شما را نخراشد و یا به بند آسیب نزند.
 • اگر این ابزار را ندارید، می‌توانید با استفاده از یک گیره کاغذ، یک انتهای پین را فشرده و سپس با دقت میله را بیرون بکشید.
تعویض ساعت مچی

4-پین را از بند خارج کنید. هنگامی که بند را از ساعت جدا کردید، پین را از حلقه بند بیرون بکشید و کنار بگذارید. این کار را برای هر دو طرف ساعت انجام دهید. ممکن است برای اتصال بند جدید به این میله‌ها نیاز داشته باشید، بنابراین نباید آنها را گم کنید.

مرحله دوم: بستن بند جدید

تعویض ساعت مچی

1-پین را از داخل حلقه بند جدید رد کنید. تمام مراحل قبلی برای بستن بند چرمی جدید به ساعت را تکرار کنید، اما برعکس. ابتدا پین‌ها را با دقت از حلقه‌ای که در بالای هر بند وجود دارد، رد کنید.

 • امکان دارد بند جدید همراه با پین‌های مخصوص به خودش باشد، اما باید مطمئن شوید که این پین‌ها متناسب با ساعت شما هستند.
تعویض ساعت مچی

2-انتهای قسمت پایین یک پین را داخل تورفتگی ساعت قرار دهید. نیمی از بند ساعت را در دست بگیرید، و قسمت پایینی پین را با احتیاط داخل تورفتگی یا پایه قاب ساعت قرار دهید. اکنون شما دوباره پین را سر جای قبلی خودش گذاشته‌اید.

 • هنگامی که انتهای قسمت پایینی پین درون حفره جای گرفت، با احتیاط آن را به پایین فشار دهید تا بتوانید انتهای دیگر آن را در تورفتگی یا حفره مربوطه قرار دهید.
 • هنگام فشرده کردن پین، استفاده از ابزار ممکن است کار شما را آسان‌تر کند.
تعویض ساعت مچی

3-مراحل را برای طرف دیگر به همین شکل تکرار کنید. اکنون فقط باید همین مراحل را برای نیمه دیگر بند انجام دهید. ابتدا قسمت پایین پین را در حفره کوچک پایه قاب بگذارید، و بعد کمی به پایین فشار داده و قسمت بالای پین را در حفره مخالف قرار دهید.

 • به صدای تقه ریزی که حاصل از جا افتادن میله در حفره ساعت می‌باشد، گوش دهید.
 • وقتی هر دو طرف بند به ساعت متصل شد، بررسی کنید که محکم به ساعت بسته شده باشند و باز نخواهند شد.
تعویض ساعت مچی

4-ساعت خود را به یک جواهر فروشی یا فروشگاه ساعت نشان دهید. اگر برای تعویض بند ساعت دچار مشکل شدید، و برای شما پیچیده بود، سریعاً به یک جواهر فروشی یا فروشگاه ساعت مراجعه کنید. با استفاده از ابزارهای مناسب و اندکی تمرین، تعویض بند ساعت کاملاً آسان خواهد شد، بنابراین جواهرساز قادر است این کار را سریعاً برای شما انجام دهد.

مراحل تعویض بند ساعت( ساعت های بند فلزی)

مرحله اول: درآوردن بند ساعت

تعویض ساعت مچی

1-مشخص کنید بند چگونه متصل شده است. اگر بند ساعت فلزی دارید، ممکن است توسط پین متصل شده باشد و تقریبا مانند تعویض بند چرمی و پارچه‌ای است. اولین کاری که باید برای تعویض بند ساعت انجام شود، بررسی محل اتصال بند به ساعت است تا تشخیص دهیم اتصال بند به ساعت به چه صورتی می‌باشد. از نزدیک به پایه قاب دو طرف، جایی که بند به ساعت متصل است، نگاه کنید.

 • اگر حفره کوچکی در بیرون پایه قاب وجود دارد، یعنی بند شما با پیچ‌های کوچکی که در داخل پایه قاب بسته شده، به ساعت متصل است.
 • اگر حفره‌ای وجود ندارد، فقط با پین به ساعت وصل است.
 • اکنون بررسی کنید و ببینید که آیا روی بند متصل به ساعت درپوش انتهایی وجود دارد یا خیر.
 • درپوش‌ها قسمتی در انتهای برخی از بندها هستند که مانند بال‌ها بیرون می‌آیند. اگر ساعت‌ شما انتهای صاف ندارد، دارای درپوش انتهایی است.
تعویض ساعت مچی

2-بند را با ‍پیچ باز کنید. اگر مشخص شد که بند شما توسط پیچ‌هایی در پایه قاب، به ساعت متصل است، شما برای درآوردن و جایگزین کردن بند جدید به یک پیچ گوشتی کوچک، یا ابزار دیگری نیاز خواهید داشت. می‌توانید از یک پیچ گوشتی دو سو مخصوص ساعت‌سازی برای خارج کردن پیچ‌ها استفاده کنید. این کار سختی است و دست شما نباید تکان بخورد. پیچ گوشتی را درون حفره پایه قاب ساعت قرار دهید و زمانی که حس کردید به پیچ گیر کرده، سریعاً آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا پیچ باز شود.

 • زمانی که پیچ را خارج نمودید، سعی کنید به دقت قطعه پین را که در جای خود قرار دارد از ساعت خارج کنید.
 • برای این کار شما نیاز دارید که طرف دیگر را نیز باز کنید، شما باید ابتدا پیچ را از سمت دیگر پایه قاب خارج کنید.
 • موچین غیر مغناطیسی ابزاری کاربردی برای انجام این کار می‌باشد.
 • هنگامی که کار شما تمام شد، اطمینان حاصل کنید که تمام قطعات را در دست دارید.
تعویض ساعت مچی

3-بند را با درپوش انتهایی بیرون بکشید. به طور کلی بند به همراه درپوش انتهایی توسط پین به ساعت متصل می‌شود نه پیچ. برای اینکه بدانید ساعت شما درپوش انتهایی دارد، به فضای بین پایه قاب ساعت نگاه کنید. اگر مشخص شد که بند به قاب ساعت وارد شده است، و هیچ فاصله‌ و شکافی وجود ندارد، احتمالا ساعت شما دارای درپوش انتهایی است. اگر شک دارید، ساعت را برگردانید و از پشت نگاه کنید. ساعت با درپوش انتهایی، دارای یک قطعه فلزی اضافی در انتهای بند می‌باشد. درپوش انتهایی دو قسمت دارد که بیرون می‌آید و مانند بال به نظر می‌رسد، و در دو طرف بند از هم باز می‌شود.

 • برای خارج کردن بند شما باید پین را همانند پین بند‌های دیگر از پایه قاب دربیاورید.
 • از طرفی، وقتی درپوش انتهایی دارید، زمانی که پین را خارج می‌کنید، درپوش‌ها شل خواهند شد. پین علاوه بر اتصال بند به ساعت، درپوش‌ها را به بند متصل می‌کند.
 • این مراحل را برای هر دو طرف بند ساعت انجام دهید، و مراقب باشید که قطعه‌ای گم نشود.
تعویض ساعت مچی

4-پین را از بند خارج کنید. بند‌های فلزی که انتهای صاف دارند، بدون درپوش انتهایی، برای تعویض ساده‌تر هستند. اگر پیچی وجود نداشته باشد و بند تنها توسط پین متصل شده باشد، شما می‌توانید این بند را همانند بند چرمی و پارچه‌ای عوض کنید.

 • هر ابزاری که برای پین استفاده می‌کنید را در جایی که بند به پایه قاب ساعت متصل است، قرار دهید، و با دقت پین را خارج کنید.
 • بند را فشار دهید تا پین در معرض دید قرار گیرد و سپس سعی کنید آن را از تورفتگی‌های پایه قاب خارج کنید.
 • این مراحل را برای هر دو طرف انجام دهید، و مطمئن شوید که تمام قطعات را در دست دارید.

مرحله دوم: بستن بند جدید

تعویض ساعت مچی

1-اتصال بند توسط پیچ. مطمئن شوید که بند جدید متناسب با ساعت شما است و به گونه‌‌ای طراحی شده که همانند بند قبلی به ساعت متصل ‌شود. برای جایگزین کردن بند جدید، آن را بین حفره‌های موجود در پایه قاب ساعت قرار دهید و با دقت میله پیچ را درون یکی از حفره‌های پایه قاب بیندازید و به سمت پایین فشار دهید. آن را همان جا نگه دارید و سعی کنید میله و بند را همسو با حفره‌ی پایه قاب قرار دهید. سپس یک پیچ بردارید و با احتیاط درون یکی از حفره‌های پایه قاب قرار دهید. پیچ را دوبار در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.

 • سپس پیچ دوم را در حفره مقابل قرار دهید.
 • پیچ اول را با پیچ گوشتی دیگر در جای خود نگه دارید.
 • سپس پیچ دوم را محکم کنید تا وقتی که دیگر تکان نخورد. زمانی که به این نقطه رسیدید، پیچ اول را محکم کنید.
 • شما می‌توانید پیچ‌هایی را که فرسوده شده‌اند را به همین ترتیب عوض کنید.
تعویض ساعت مچی

2-بستن بند جدید همراه با درپوش انتهایی. اگر بند جدیدی که درپوش انتهایی دارد به ساعت خود می‌بندید، شما باید مطمئن شوید که بندهای جدید ساعت شما با درپوش‌های انتهایی قدیمی متناسب می‌باشد. با انداختن پین در درپوش‌ها، بند جدید را با درپوش انتهایی چفت کنید. سپس آن را در جایی بین پایه قاب قرار دهید، پایین پین را به قسمت پایینی پایه قاب فشار دهید. پین را فشار داده و سپس باید بتوانید آن را در حفره بالایی پایه قاب جای دهید.

 • این کار بسیاری پیچیده‌ای است، و اگر با تعویض بند ساعت به مشکلی برخوردید، سریعاً به جواهر فروشی مراجعه کنید.
 • اندازه بندهای دارای درپوش کمتر از آنهایی که انتهای صاف دارند، دقیق می‌باشد، بنابراین پیشنهاد می‌شود که آن را همراه با یک ساعت ساز یا جواهر فروش بررسی کنید تا مطمئن شوید که متناسب با ساعت شما باشد.
تعویض ساعت مچی

3-قرار دادن پین جدید برای بند. قرار دادن پین کاملا ساده است. مطمئن شوید که همه قطعات متناسب با ساعت را دارید. پین را درون حفره انتهای بند قرار داده و به سمت ساعت حرکت دهید. یک انتهای پین را فشار داده و بین پایه قاب قرار دهید.

 • وقتی یک انتها درون حفره جای گرفت، به پایین فشار داده و انتهای دیگر را در حفره مقابل قرار دهید.
 • وقتی میله درون حفره پایه قاب ساعت چای گرفت به صدای تقه حاصل از جا افتادن آن گوش دهید.